Akrilik Boya

Akrilik boya, suluboya parlaklığında ve yağlı boya kıvamına sahip olan su bazlı bir boya çeşididir. Esnek bir yapıya sahip olan akrilik boya, dış etkenlere çok daha fazla dayanıklıdır. Kokusu olmayan, çabuk kuruma özelliğine sahip olan akrilik boyalar, su ile inceltilebilmektedir. Dekorasyon ve boyama işlemlerinde kusursuz bir sonuç elde edilmesini sağlayan akrilik boyalar, kuru haldeyken bile su ile temizlenebilmektedir. Bu boya ile beton, ahşap, çelik, demir, kısaca her yerin ve her maddenin boyanması mümkündür. Dayanıklı bir yapıya sahip olan akrilik boyalara, suyla kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. İç cephelerde uygulanan bu boyanın kusursuz bir şekilde kullanılabilmesi için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Firmamızda hizmet veren uzman ekipler, hangi boşanın hangi şartlara dayanıklı olduğunu bilmekte, nerelerde kullanılacağı ile ilgili gerekli bilgileri sunmaktadır.

Kullanımı

Akrilik boya kullanılacağı zaman hangi yüzeye ne kadar uygulanacağının göz kararı ile belirlenmesinde yarar vardır. Akrilik boyaların içine inceltici eklenmesine karşın kuruma süresi çok kısadır. Bu nedenle boyama işleminde hızlı olmakta yarar vardır. Ancak zemin üzerinde kuruyan bir akrilik boyanın su ya da incelticiyle açarak düzeltmeler yapılması söz konusudur. Akrilik boyalar kapladığı tabaka üzerinde plastik yüzey görüntüsüne sahip olmaktadır. Akrilik boyanın kuruması durumunda sudan etkilenmesi söz konusu değildir. Bu nedenle diğer su baslı boyalarla birlikte kullanılması söz konusudur. Suyla inceltilerek kullanıldığında transparan bir etki yapabilen bu boyaların katı halde kullanılması durumunda yağlı boya gibi kapatıcı etkisi bulunmaktadır. Boyanın açılması ve temizlenmesi için tiner gibi kokulu maddeler yerine su kullanmak yeterlidir.

Uygulama

Akrilik boyanın fırça ya da spatula gibi aletlerle kullanılabilmesi söz konusudur. Ancak boyanın tutması için yüzeyin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Su bazlı bir boya olması nedeniyle çabuk kuruyan akrilik boya, fırçadan hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde temizliği son derece zor olmaktadır. Akrilik boyanın diğer boyalara göre çok daha kolay bir kullanım imkanı vardır. Bu özelliği sayesinde hobi ürünlerinin boyanmasında da bu boyanın kullanılması mümkündür. Ressamlar da akrilik boyayı kullanmaktadır. Firmamızda her renk boyayı bulmak ve uyun fiyatla satın almak mümkündür.