Poliüretan Boya

Poliüretan boya, güneşteki ultraviyole (UV) ışınlarını önleyen boyalardır. UV ışınları insan sağlığına zararlıdır ve kesinlikle önlenmelidir. Poliüretan boya imi bileşenlidir ve alifatik poliüretan esaslı olarak geliştirilmiştir. İç ve dış mekanlar için uygun olan bu boyanın, beton ve metal yüzeylere uygulanması mümkündür. Ultraviyole mukavemeti yüksek olan poliüretan boyalarla parlak ya da mat görünümlü yüzeyler elde edilebilmektedir. Bu boyalar bon kat boyadır ve kendinden yayılma özelliği vardır. Teras, balkon ve ıslak zeminlerin yanı sıra beton veya metal yüzeylerde, poliüretan, polyurea ve epoksi kaplı yüzeylerde, binaların dış yüzeylerinde son kat kaplama olarak, ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzlarında uygulanabilen Poliüretan boyaların çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Dış hava şartlarına dayanıklı bir yapıya sahip olan bu boyaların en önemli özelliği, güneşten dünyaya gelen UV ışınlarını engellemesidir. Firmamız, bu boyaları bünyesinde barındırmakta ve uygulamasını yapmaktadır.

Kullanım

Poliüretan boya, uygulama yapılmadan önce Poliüretan UV Boya Teknik Şartnamesi‘ne uyulmalıdır. Poliüretan boya uygulama yapılan yüzeyi güneş ışınlarının yanı sıra yağmur ve kardan da korumaktadır. Bu sayede boyanın uygulandığı yüzeyin aşınması önlenmektedir. Yatay ve dikey olan tüm yüzeylere uygulanabilen poliüretan boyalar, çatlakları ve zemin kusurlarını kapatmakta, pürüzsüz yüzeylerin meydana getirilmesini sağlamaktadır. Islak zeminler için en ideal boya olan bu ürünlerin temizliği kolay olmakta, hızlı kurumaktadır. Ayrıca bu boyaların tozlanmaya karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Yani poliüretan boyanın uygulandığı yüzeyin hemen tozlanması mümkün değildir. Poliüretan boyalar uzun ömürlüdür. Esnekliğini kaybetmeyen, renk değiştirmeyen bu boyalar, aşınmaya ve çizilmeye karşı da direnç göstermektedir. Poliüretan boyanın uygulanması öncesinde yüzeyin tüm kir, yağ ve tozdan arındırılması gereklidir. Ayrıca betonun nem oranı da belli bir seviyede olmalıdır. Bu oran, yüzde 4’ü geçmemelidir. Yüzeylerde çizik, kırık, boşluk ve benzeri durumlar varsa bu boşlukların doldurulması, ardından astar uygulanması şarttır.

Poliüretan boya, püskürtme, fırça ya da rulo yöntemi ile uygulanmaktadır ancak uygulama yapılırken boyanın 40 dakikalık bir süre içinde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Poliüretan boyanın iki kaz sürülmesi yeterlidir. Hava şartlarına göre ilk kat uygulandıktan iki saat sonra ikinci kat uygulanmalıdır. Firmamız, bu işlemleri kusursuz olarak gerçekleştirmektedir.